Tuluyhan Uğurlu
img
Konser

Tuluyhan Uğurlu

 Sanatçının müzik ve görüntülerle Atatürk’ün yaşamı, Kurtuluş Savaşı ve fikirlerinin anlatıldığı eserin önemli bölümlerinden biri de Hatay’a ayrıldı. Bu bölümde bölgede yaşanan büyük uygarlıklar, kente Atatürk tarafından Hatay adının konulması, Hatay’ın anavatana kavuşması gibi tarihi olaylar kısa metinler ve fotoğraflarla anlatılıyor.    

Konserin önemli bölümlerinden biri de Tuluyhan Uğurlu’nun,” Önce Çocuklar” projesi kapsamında sahneyi paylaşacağı genç bir yetenek. 13 yaşındaki görme engelli Deniz Örak, konserde üç eser seslendirecek. Genç piyanist mutlak kulağa sahip ve piyano derslerinde inanılmaz bir hızla ilerliyor. Dünyaca ünlü piyanistlerin çaldığı eserleri kolaylıkla icra edebilen, duyduğu her parçayı kısa sürede piyanonun tuşlarına dokunarak seslendiren Deniz, 4 yaşından bu yana konserler verip uluslararası ödüllerle başarısını taçlandırıyor.

Piyanist Tuluyhan Uğurlu, genç yeteneklerin yanında durmanın önemine değiniyor ve pandemi sonrasında verdiği konserlerin tümünde sahnesini yetenekli bir çocukla paylaşıyor. 

Uğurlu “Önce Çocuklar” projesi hakkında şunları söyledi:

“Günümüzde yine bir moda çıkardılar ve ‘dünya değişiyor’ söylemleri ile sözde bir fikir fırtınası estirmeye başladılar. Değiştiğini iddia ettikleri dünya içinde yazık ki, yalan ve sahtekarlık daha da tehlikeli yerlere doğru kök salıyor. Şimdi burada bir nokta koyup, ‘Önce Çocuklar’ diyelim ve biraz da o saf ve henüz dizginlenmemiş beyinlerin saçtıkları ışıkla aydınlanalım. Sanatta, bilimde, teknolojide çocuklara yer açalım. 

“Dünyanın gelmiş geçmiş en ileri görüşlü lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün bundan yüz yıl önce çocuklara bir bayram armağan ettiği toplumun fertleri olarak özgür düşünce yapıları ile çocukların önünde yol açalım. Çocukların gelişimine katkıda bulunurken, onların bize ihtiyacı olduğundan daha çok bizim onlara ihtiyacımız olduğunu unutmayalım. 

“Yaşadığımız bunca olumsuzluğun arasında artık çocuklar aracılığı ile hayatımızda bir şeyler değişsin. Unutmayalım ki, IŞIĞI TAŞIYAN ELLER DEĞİŞİR AMA IŞIK ÖLÜMSÜZDÜR.”