Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Edirnedeydi #hatay
img
Hatay

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Edirnedeydi #hatay

Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Edirne'deki ilk ziyaretini Edirne Valiliği'ne yaptı. Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu'nu ağırlayan Edirne Valisi Ekrem Canalp, yaptığı konuşmada Edirne'yi seçtikleri için Edirne halkı adına kurul üyelerine teşekkür etti. Şehrin en önemli gelir kaynaklarından birinin kültür turizmi olduğunu belirten Vali Canalp, "Edirne demek tarihi miras demektir" dedi.

Edirne Saray alanında çalışmaların devam ettiğini aktaran Canalp, "Hem Sarayı hem Hıdırlık Tabya'yı açacağız. Necmi İğe Evi'ni de etnografya müzesi olarak Edirne'nin bütününü kapsayacak mahiyette faaliyete geçireceğiz. Tarihi Ekmekçizade Ahmet Paşa Kervansarayı'nın bir bölümü tiyatro olarak açıldı, kervansarayın diğer bölümünü de müze olarak faaliyete geçireceğiz" ifadelerini kullandı.

Kurul Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala yerelden evrensele sahip olduğu kültürel zenginlikleri ziyaret etmek için burada bulunduklarını söyledi. İldeki sanata ilişkin kurumlar, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelerek Edirne'nin hak ettiği değeri alması için neler yapılacağı konusunda fikir alışverişinde bulunacaklarını ifade etti.

Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu üyeleri daha sonra Vali Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelerek bir toplantı yaptılar.


İlginizi Çekebilir

Etiketler