Türkiyedeki ilk korona virüsü vakasını Bakan Koca açıkladı
img

Türkiyedeki ilk korona virüsü vakasını Bakan Koca açıkladı

DUVAR – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, gece düzenlediği basın toplantısında “Bugün (salı akşamı) akşam saatlerinde korona virüsü şüphesi olan bir vatandaşımızın test sonucu pozitif çıktı” dedi. 

Sağlık Bakanı Koca, “Hastanın virüsü, Avrupa teması üzerinden aldığı bilinmektedir. Dış dünyadan tamamen izole edilmiştir. Verilere göre tanı erken konmuştur, virüs bulaşmışsa bu çok sınırlıdır. Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır” ifadelerini kullandı.

‘ZORUNLU OLMADIKÇA YURT DIŞINA ÇIKMAYALIM’

Vatandaşlara seyahat uyarısında bulunan Koca, “Yurt dışına lütfen zorunlu olmadıkça çıkmayalım, Bakanlıkça bildirilen korona virüsünden korunma yollarına mutlaka uyalım. Biz dünyayı uyarırken aynı zamanda hazırlandık. Bakanlığımız, tüm birimleriyle devletimiz korona virüsüyle mücadelesini planladı. Bugüne kadar gösterdiğimiz başarı, bundan sonrası için mücadelemizin kolay olacağının garantisi kabul edilmelidir. Bir veya birkaç vaka salgın olarak görülmemelidir” diye konuştu.

‘KARANTİNAYA ALINMIŞ BİR HASTA TOPLUMU TEHDİT EDEMEZ’

Korona virüsünün alınacak tedbirlerden daha güçlü olmadığının altını çizen Bakan Koca, “Bir hasta topyekun risk değildir. Karantinaya alınmış bir hasta toplumu tehdit edemez. Şimdi yapmamız gereken hayatımızı tedbirler doğrultusunda düzene sokmaktır. Bu küresel soruna karşı ulusal mücadele vereceğiz. Risk somut, tedbirler basittir. Korona virüsü alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir. Vatandaşımızdan beklediğimiz, 14 gün ve 14 korunma kuralına uyarak bu mücadeleye güç vermesidir” şeklinde konuştu. 


İlginizi Çekebilir