Virüse karşı dezenfektan
img
Hatay

Virüse karşı dezenfektan

Hatay Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde koronavirüse karşı yüzey dezenfektan maddesi üretiliyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve artık küresel bir salgın haline gelen koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin arttırıldığı Hatay'da, virüsle mücadeleye Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kimya sınıfı öğrencileri de katkı veriyor. Öğrencilerin ürettikleri yüzey dezenfektanları il genelindeki tüm kurum ve kuruluşların yanı sıra Afrin'de de kullanılıyor. Günde 10 ton yüzey dezenfektanı üreten öğrenciler koronavirüsle mücadelede önemli bir görev üstlenmiş durumdalar.

9 ÖĞRETMEN 80 ÖĞRENCİ ÇALIŞIYOR Üretim merkezlerinde 18 çeşit temizlik maddesi ürettiklerinin altını çizen Şehit Ahmet Benli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Yusuf Çalışkan, "Okulumuzun üretim merkezinde 9 kimya öğretmenimiz ve dönüşümlü olarak görev yapan 80 öğrencilerimizle birlikte merkezimizde 18 çeşit temizlik ürünü üretiyoruz. Malumunuz gündemimizde koronavirüs var. Virüsle mücadele kapsamında bir çalışma başlattık. Milli Eğitim Bakanlığımızın onay ve talimatı ile analiz raporumuzu alıp öğrencilerimizle yüzey dezenfektanı üretiyoruz."

MİLLİ ŞUARLA ÇALIŞIYORUZ Ürettiğimiz yüzey dezenfektanlarını ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşların yanı sıra bölge illerimizde, sınır bölgesinde bulunan Suriyelilerin kaldığı kamplarda ve Afrin bölgesinde kullanılıyor. Şu anda yüzey dezenfektanı konusunda yoğun bir talep var. Bu talepleri karşılamak için öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle birlikte çalışıyoruz. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle birlikte milli bir şuurla kamu hizmeti bilinciyle özverili bir şekilde çalışıyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk'a ve Hatay Valimiz Rahmi Doğan'a desteklerinden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz." dedi. Kimya Teknolojisi Alan Şefi Süleyman Yılmaz'da, kimya sınıfı öğrencileriyle birlikte koronavirüse karşı yüzey dezenfektanı ürettiklerini belirterek, "Piyasadaki ürünlerin maliyet olarak çok altında ürettiğimiz yüzey dezenfektanları, ilimizde bulunan okullar, devlet kurumlarında kullanılıyor. Şu ana kadar 40 ton yüzey dezenfektanı ürettik. 50 tonluk bir siparişimiz var. Ürettiğimiz yüzey dezenfektanı yapılan incelemeler sonucunda koronavirüse karşı çok etkili. Virüsle ilgili ülke genelinde başlatılan mücadeleye bizde ürettiğimiz yüzey dezenfektanı ile katkı verdiğimiz için çok mutluyuz. Gerekli hijyen kurallarına uyarak üretimimiz devam ediyor" diye konuştu.


İlginizi Çekebilir

Etiketler