Zahter diyarı Hatayda hasat vakti
img
Hatay

Zahter diyarı Hatayda hasat vakti

Salatasından çayına, salamurasından kurusuna kadar birçok alanda tüketilen ve Hatay'ın birçok ilçesinde yetişen zahter, özellikle Altınözü'ndeki 470 haneli Kozkalesi Mahallesi sakinleri için büyük bir gelir kapısı oluşturuyor.

Hemen hemen her evin bahçesinde yetiştirilen ve ekiminden toplanmasına kadar tüm aşamasında kadınların rol aldığı zahter, kilosu 20 ila 25 lira arasında satışa sunuluyor. KEKİK TÜRÜ

Bir kekik türü olan ve binbir emekle toplanan zahterler, tüccar aracılığıyla çevre illerin yanı sıra İstanbul, Ankara gibi şehirlere kadar ulaştırılıyor.

Hatay, üretiminden dolayı zahter diyarı olarak biliniyor. Hatay dışında zahter, Kilis ve Gaziantep'de doğal yolla yetişiyor veya ekiliyor.

Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kayıtlarda yaklaşık 1215 dekar alanda zahter ekimi gerçekleştiğini ancak dağda kendiliğinden yetişme özelliği olan bu üründe hasat alanının daha fazla olduğunu söyledi.

Zahter sayesinde birçok insanın geçimini sağladığını belirten Okay, "Hasat dönemi birçok insan, bahçesine ektiği ürünün dışında dağlardan da zahter toplar. Birçok alanda tüketildiği için alıcısı da hazır olur." dedi.


İlginizi Çekebilir

Etiketler