AKARYAKIT SEKTÖRÜ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR
img

AKARYAKIT SEKTÖRÜ ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Odamız bugün; Akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin sektör sorunları ve girdi maliyetlerinin artması ile ortaya çıkan mağduriyetler ile ilgili gerçekleştirilen toplantıya ev sahipliği yaptı. Odamıza kayıtlı bir çok Akaryakıt İstasyonu sahibinin katlımı ile yapılan toplantı 9.Meslek Komitesi Meclis Üyesi Adnan Korkmaz’ın katkıları ve Başkanımız Hikmet Çinçin moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Toplantı Sonuç Bildirgesi’nde;

84 milyon vatandaşa 24 saat hizmet eden, yaz kış demeden, bayram seyran dinlemeden ülkenin dört bir yanına dağılmış yaklaşık 14.000 akaryakıt bayisi ağından oluşan sektör 250-300 milyar TL yıllık cirosu olan ve 200-250 bin kişi civarında insanımızı istihdam eden dev bir sektördür.  

Maalesef toplumumuzda “Akaryakıt İstasyonları”nın tabiri caizse darphane gibi para bastığı, günlük cirolarının tamamının işletme sahibine kaldığı yönünde bir algı bulunmaktadır. Oysa ki gerçek öyle olmamakla beraber son dönemlerde artan maliyetler ve düşük kar marjı nedeniyle zarar etmektedir.

Elektrik faturasını ve personel giderlerini ödemede zorlanan binlerce istasyon kapanma riski ile karşı karşıya kalmış, yeni yılla birlikte gelen zamlardan sonra akaryakıt sermaye ihtiyacı 2 katına çıkmıştır. Buna en çarpıcı örnekte bazı meslektaşlarımızın sermayeleri yetmediği için iki veya üç akaryakıt istasyonu birleşerek 1 tanker yakıtı ortak olarak almaktadır.

Düşük kar marjlarıyla faaliyet gösteren akaryakıt bayilerinin son dönemde elektrik %127, personel maliyeti %50,60, işletme giderleri %95, TTS giderleri %105, diğer giderler %50 oranında artmış, ancak buna  mukabil gelirlerde bir artış yaşanmamıştır. 

Sektörde nakliye maliyetlerinin artması, kredi kartına ödenen korkunç komisyonlar, kanun ve yönetmeliklere getirilen yaptırımlar ile mali yüklerin enflasyon oranında artması bir çok firmayı kapanma tehlikesi ile karşı karşıya bırakmıştır.

Tüm bu olumsuzlukların yanı sıra yıllık cirosu 10 milyon tl olan istasyonda da 100 milyon tl olan istasyondan da   “1 milyon tl ile 1.5 milyon tl” arasında vergi dairesine teminat mektubu istenmekte ve bundan dolayı büyük mağduriyetler yaşanmaktadır. 


Akaryakıt İstasyonları sahipleri olarak sektörün  üzerindeki vergi yükünün azaltılması, kar marjı oranı düzenlemesi, zor günler geçiren firmalara kredi ve hibe imkanı sunulması ile enerji maliyetlerini düşürmek için sektöre özel yenilenebilir enerji üretimi için destek sağlanması acil olarak gerekmektedir.


İlginizi Çekebilir