DOĞAKADAN REYHANLI BELEDİYESİNE KADINA DESTEK
img

DOĞAKADAN REYHANLI BELEDİYESİNE KADINA DESTEK

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulanan 2021 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinden destek almaya hak kazanan 4 adet projeden 1 tanesi Reyhanlı Belediyesi Üretici Kadınlar Projesidir.

SOGEP Projesi kapsamında Reyhanlı/Tayvan Eğitim Kültür ve Toplum Merkezinde kurulacak olan Reyhanlı Üretici Kadınlar Kooperatifi, Merkezi Hatay’da bulunan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından desteklenecektir.

 

          Reyhanlı/Tayvan Eğitim Kültür ve Toplum Merkezinde kooperatif için tahsis edilen 4 adet üretim atölyesinden, 1 adedi Kadın Üretici Kooperatifi ve Ürün Pazarlama Atölyesi, 2 adedi Eğitim ve Yöresel Ürün Üretim Atölyesi ve 1 adet atölyeye kafeterya kurulumu yapılarak kadın üreticilerin hizmetine sunulacaktır.

Reyhanlı’da aşırı sığınmacının bulunması ve iş imkânlarının bulunmaması sebebiyle kadınların işsizlik oranı oldukça yüksektir. Kadınlara iş imkânı sağlamak amacıyla, bu atölyelerde,

-  Yöresel ürünlerin üretimi, paketlenmesi ve pazarlamasının nasıl yapılacağı eğitim ve workshop atölye çalışmaları öğretilecektir.

-  Reyhanlı ilçesinde iş hayatına çeşitli sebeplerden dolayı katılamayan kadınlara çarşı konseptinde iş ortamı oluşturulması, ekonomik özgürlüklerini kazanmaları ve aile ekonomisine katkı sağlamalarına destek olması sağlanacaktır.

 

-  Proje kapsamında çeşitli eğitimler, danışmanlıklar ve mentörlük hizmetleri ile kadınların iş hayatında başarılı olmalarına katkı sağlanacaktır.

-  Girişimcilik konusunda farkındalık oluşturulacak ve merkezde verilecek eğitimlerle motivasyonu, bilgi birikimi yüksek kadın kitleleri oluşturulacaktır.

 

-  Merkezde kurulacak bu atölyelerde, girişimci kadınlara kendi işlerini yapma fırsatı verecek; Reyhanlı'da yaşayan kadınların ekonomik olarak güçlenmesi, iş gücüne ve istihdama katılımlarının artırılması, kadın yaratıcılığının, yenilikçilik ve girişimcilik kapasitelerinin artırılması, becerilerinin ortaya çıkması, kadın dostu istihdam ortamlarının oluşturulması ve ülke ekonomisinde daha aktif rol almalarına katkı sağlanacaktır.

 


İlginizi Çekebilir