“TÜNELDE IŞIK GÖRÜLDÜ”
img

“TÜNELDE IŞIK GÖRÜLDÜ”

Hatay’ın son yıllardaki en önemli yatırımları arasında gösterilen Reyhanlı Barajı'na saniyede 50 m³ su sağlayacak Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı işi kapsamında bulunan 1373 m uzunluğundaki Kırıkhan T1 tüneli inşaatında ışık görüldü.


TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman bölge çiftçisine hayat verecek çalışmaları yerinde takip etti. Tüneli bir uçtan bir uca yürüdü. 


Tahtaköprü Barajından Reyhanlı Barajına su takviyesi sağlamak amacıyla sürdürülen Kırıkhan Karasu Kanalında incelemelerde bulunan Milletvekili Hüseyin Yayman, çizmeleri giydi ve  su  altındaki tüneli baştan sona yürüdü. Yayman’a DSİ Şube Müdürü Fatih Mıyman, Kırıkhan ilçe  başkanı Ömer Erdal Çelik, muhtarlar, Çiftçiler ve köylüler eşlik etti.


ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLECEK

Tahtaköprü Barajının 9 metre yükseltilmesi ve Manzelet Barajındak takviyeyi sağlayacak kanalların tamamlanması ardından, son yıllarda kuraklığa karşın bölgenin büyük bölümünde sulama suyu sıkıntısı  ortadan kalktı.


AK Parti Hatay  Milletvekili Hüseyin Yayman, bölgenin diğer hayati projesi  Tahtaköprü - Reyhanlı Barajı arasındaki takviyeyi sağlayacak  T1 tünelindeki çalışmalarda ışığın görüldüğünü ve tünelin açıldığı müjdesini verdi.


*KIRIKHAN KARASU KANALINDA 2023’TE SU AKACAK *

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Tahtaköprü ile  Reyhanlı Barajı arasındaki takviye kanalında 2 tünelin yer aldığını belirtti. T1  tünelinin 1373 metre uzunlukta olduğunu, buradaki çalışmalarda ışığın görüldüğünü söyledi.


DSİ yetkilileriyle birlikte  T1 tünelini boydan boya yürüyen Yayman, tünelin içinden şu açıklamayı yaptı “Reyhanlı Barajına su getirecek olan 37 km uzunluğundaki dev betonarme kanal hızla ilerliyor. Bu kanalda iki adet tünel var. Tünelin biri bitti. Diğeri bitmek üzere. Çalışmalar hızla ilerliyor. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.


Bölgemiz için hayati önem taşıyan Çalışmalarda yüzde 64 seviyeye gelindi. 2023 yılı içinde Kanaldan su akması hedeflenmektedir’ dedi.


T2  TÜNELİNDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Hatay’ın son yıllardaki en önemli yatırımları arasında gösterilen Reyhanlı Barajı'na saniyede 50 m³ suyun derive edilmesini sağlayacak olan Kırıkhan Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı işi kapsamında  ikinci tünel  T2'de  ise çalışmalar hızla devam ediyor.


2029 m uzunluğunda olacak olan T2 Tüneli ve 37 km kanal tamamlandığında Kırıkhan, Reyhanlı ve Kumlu  bölgeleri tarım arazilerinin sulama   sorunu kalmayacak.


ONLAR KONUŞUR AK PARTİ YAPAR

Komisyon başkanı Hüseyin Yayman, hafta sonu mesaisini tamamen bu konuya ayırarak AK Partinin işinin hizmet üretmek,  halkın yaşamını kolaylaştırmak  olduğuna dikkat çektiği konuşmasını şöyle devam ettirdi Hatay genelinde, baraj ve gölet yapım çalışmaları yoğun şekilde sürmektedir. Su petrolden daha değerlidir ve ilerde su savaşları olacaktır. Bizim o zamana hazır olmamız gerekiyor” Dedi 


Yıllardır beklenen yatırımlar İçin Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımıza, DSİ Genel müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı..


İlginizi Çekebilir