TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİNDE ÇOCUKLAR SİNAMAYI KENDİLERİ OYNUYORMUŞ GİBİ MUTLULAR.
img
Hatay

TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİNDE ÇOCUKLAR SİNAMAYI KENDİLERİ OYNUYORMUŞ GİBİ MUTLULAR.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde bulunan, Tayvan Kültür Merkezinin sinema Şenlikleri devam ediyor. Haftanın üç günü, Cuma, Cumartesi, Pazar günleri Tayvan Kültür Merkezinin çok yönlü salonunda açık hava sineması   , Etkinlikleri mısır Meyve suyu eşliğinde Tayvan Kültürünün  eşsiz güzeliği doasıyla çocuklara hizmet etmeye devam ediyor.  Tayvan Kültür Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Chıu  Chen Yu beyefendi verdiği demeçde, Dünya sanatı üzerine, kendine özgün kültür birikimimizle bir taş da biz ilave edemiyorsak, “sinema evrensel bir sanattır, evrensel sanatı Tayvan Kültürünü burada yaşayan insanlarla paylaşmak Ayrıca Çocukların ebeveynleri ile kaliteli zaman geçirmeye ihtiyacı vardır. Çocuklara ayrılan zaman aralığında birlikte film izlemek; ebeveynin ufak tefek deneyimlerini paylaşabileceği, çocukların soru sorup kendini geliştirebileceği, her iki tarafın da zevk alabileceği, eğlenebileceği türden bir etkinliğe dönüştürmeyi

Çocuklar artık program, film, kullanıcı videoları gibi her türlü içeriğe TV’den veya dijital mecralardan rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu durumda, ebeveyn tarafından video izlemeye ayrılan zamanın iyi belirlenmesi ve izlenecek programların ya da filmlerin çocuğa uygun olarak seçilmesi, izlediklerinin takip edilmesi gerekir.  Ve Anti sosyal  çocuklar oluyor. Çocukların arada sırada dışarıya çıkarak sosyalleşmesi ve başka çocuklarla farklı etkinlikler yapması muhakkak ki beyin gelişiminde hele farklı bir kültürü görüp izlemekse ufkunu daha da geliştirir. 

 özellikle çocukların sevdiği, yaşına uygun (7 yaş ve üzeri, 13 yaş ve üzeri uyarılarına dikkat edierek ) aşırı şiddet, ayrımcılık barındırmayan eğitici ve eğlendirici filmleri tercih ettik. Kaliteli filmler, çocukların bilim, teknik, sanat, kültür, edebiyat, tarih, coğrafya konularına ilgisini artırır, bilmedikleri yerleri ve kişileri öğrenmelerini sağlar. Eğitim açısından bilimsel, bilim-kurgu, belgesel, drama türü gibi çocuğun duygusal olarak kendini tanımasını ve gelişmesine katkı sağlayan filmler seçtik.

Çocuğun gelişim dönemine uygun filmlerin izlendiği bir etkinlik, çocuk ve ebeveyn için birlikte eğlenirken hayata dair önemli paylaşımların yapıldığı bir fırsata dönüşebilir. Çocuklar seyrettikleri filmlerdeki kahramanlarla özdeşim kurarak, kendilerini onların yerine koyar, kısa süreliğine duygusal değişim yaşarlar. Hayal dünyalarını zenginleştiren görüntüler, sesler eşliğinde kahramanla sevinir, heyecanlanır veya üzülürler. Filmler aynı zamanda çocuklara kendilerinden farklı olan insanları tanıma fırsatı verir, tolerans ve anlayış gelişimine katkıda bulunur.

Filmler aracığı ile çocuklar, gündelik hayatta daha önce karşılaşmadıkları ancak karşılaşabilecekleri soygun, kaza, yalnız kalma gibi zorlayıcı durumlara tanık olur ve kendilerinin başına geldiğinde ne yapacaklarına dair fikir geliştirerek hazırlıklı olabilirler. Filmlerdeki karakterlerin başlarına gelen benzer durumlarla nasıl baş edeceklerini, insan ilişkilerindeki iniş ve çıkışları ve farklı sorunları nasıl çözebileceklerine dair fikir sahibi olabilirler. 

Sürükleyici ve heyecanlandırıcı bir film, çocukların dikkatini çeker ve ona odaklanmalarını sağlar. Çocukların heyecanlandıkları filmleri ebeveynleri ile yan yana izlemesi, ortak bir paylaşım sağlar ve aralarındaki bağı güçlendirir. Ebeveynlerle beraber film seyretmek; çocuklara soru sorma, bazı konularda ebeveyninden fikir alma fırsatı verir. Aynı zamanda ebeveynler de bu zamanı kaliteli bir öğretme fırsatına çevirebilir. Örneğin; filmden sonra konu, tema, kahramanı ya da yardımcı kahramanın ne hissettiğini, kendisi benzer durumda kaldığında neler yapabileceğine dair konuşmak, çocukların soyut düşünme yeteneğini ve zekâsını artırır. 

Ailece film seyretmek, anne-baba için de dinlendirici, sakinleştirici ve huzur verici bir etkinliktir. Tüm ailenin beraber zaman geçirmesi, birbirlerine olan sevgi ve bağlılığık duygusunu da artırır. Evimizin sıcaklığında bir ortamda, rahat kıyafetlerle, sağlıklı yiyecek ve içeceklerin tüketildiği; anne babanın hem fiziksel hem de duygusal olarak katıldığı, özellikle küçük çocukların fiziksel dokunma ihtiyacının da karşılandığı ortamlar son derece terapötik, iyileştirici ve geliştirici olur 

 Sinemayı açık havada anne babayla seyredilmesi, pek çok zararlı etkenin elimine edilmesini

Seyredilen film kuşağının haftanın belli gününde, tercihen erken saatlerde ya da hafta sonunda olması, çocukların uyku düzenini bozmaması açısından önemlidir.

Hatta ebeveynler film izleme etkinliğini hem aile içi hem de arkadaşlarla betaber seçeneğiyle ikiye çıkarabilir. Çocuklarının arkadaşlarıyla eğlenceyi sosyalleşmesine katkıda bulunurken arkadaşlarını da yakından tanımış, ilişkileri pekişmiş olur. Bu düşünceyle Açık hava sinemamızı hayata geçirdik. Yaz aylarının akşamlarında. Tayvan Kültür Merkezimiz, Sanat adına çocuklara her türlü aktivite vermeye hazırız. Farklı çalışmalarımızda devam etmektedir. Açık hava sinamamıza ilgi  üst seviyededir. Sanata  destek veren her kese teşekkür ediyorum.


İlginizi Çekebilir