TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ ENGELLİ MÜLTECİLERE DESTEK VERİYOR.
img

TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ ENGELLİ MÜLTECİLERE DESTEK VERİYOR.

Savaşın acımasız yüzünü gören engelli mültecilerin yaşadıkları bireysel zorluklara, yabancı bir ülkede mülteci olmanın zorluğu da ekleniyor.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Bulunan Tayvan Kültür Merkezi koordinatörü PROF.DR CHIU CHEN YU 

Yapmış olduğu demeçde:

engelli insanlara ve yakınlarına birçok alanda destek verdiklerini belirterek “Engelli insanlarımıza ve onların yakınlarına değişik alanlarda uzman kişilerce uyum çalışması kapsamında Yurt dışından gelen gönüllülerimiz  aracılıgıyla seminerler verdirmekteyiz. Grup çalışmaları sunmaktayız, Engelli insanlarımızın özellikle de bürokratik alanda çokça işlemleri oluyor. Bu insanlarımız ve aileleri ne yazık ki bu işlemleri gerektiği gibi yapamamaktalar. Mesaimizin önemli bölümü engelli insanlarımızın sorunlarını çözmeye ayırıyoruz. Ayrıca, Engelliler Günü’nü değişik aktivitelerle kutluyoruz. zaman zaman engellilere yönelik çeşitli eğlenceler düzenliyor; moralman iyi olabilmelerini sağlamaya çalışıyoruz” Bazende Ekonomik destek amaçlı da olsa ufak tefek işlerde yardımcı olması nedeniyle merkezimizde bizlerle çalışarak sosyal uyum kavramında çalışmalarını da saglıyoruz. Samir. Muhammed ve abdullah onlar  da sığınmacılardan biri. 2012’de Halep’te babasını bir kaza kurşunuyla kaybettikten sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye gelmeye karar vermiş. Nereye gideceklerini bilmiyorlarmış, bir arkadaşı bir süredir  Hatay’da yaşıyormuş. “En azından tanıdığım biri olur” düşüncesiyle o da Hatay’a yerleşmiş: “İlk geldiğimizde geçici olarak mı geleceğiz yoksa uzun bir süre mi olacak, aylarca mı kalacağız yıllarca mı bilmiyorduk. Baktım birkaç ay geçmeye başladı ve geleceğimiz belirsiz olduğu için Türkçe öğrenmeye karar verdim. Ne kadar öğrenebilirsem öğreneyim dedim. Kurslara gittim, 4-5 ay her gün sabah ya da akşam kursa gittim. Türkçe dizileri, filmleri izledim. Az çok okumaya başladıgını söylüyor.

Hatay’da  kalıcı olduklarını anladıktan sonra burada ne iş yapabileceğini araştırmaya başlamışlar. Ama saglık sorunları nedeniyle iş bulamamışlar. Arkadaşının yardımıyla  Bizlere gelerek yardım istendi. Bizler Tayvanda bulunan gönüllülerimizin yardımıyla bu arkadaşların saglık hizmetlerini yaptırarak  fizik tedavi  yapılması ve Merkezde ki aktivitelere katılarak psikolojikmen desteklerimiz oluyor.

Engelli, yaralanma ya da fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri kısıtlanan (kişi). Engeller doğuştan gelebilir veya sonradan geçirilen hastalıklar veya kazalar sonucu ortaya çıkabilir. Dünya Sağlık Örgütü'nün İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması'na göre engelli olma hâli için yeti yitimi terimi kullanılır. Engelliler; vücudun duyusal, işlevsel, zihinsel ve ruhsal farklılıkları öne sürülerek; toplumsal veya yönetimsel tutum ve tercihler sonucu, yaşamın birçok alanında kısıtlama ve engellerle karşılaşabilirler.Bizler bu engellerin Kaldırılması için Elimizden gelen Her türlü desteyı vermeye hazırız.Dedi.
İlginizi Çekebilir