TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ BİTİM AŞAMASINDA
img

TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ BİTİM AŞAMASINDA

Tayvan  Kültür Merkezi Kültür merkezinin inşaatının son aşamasına yetiştiğini kaydeden   Merkez Koordinatörü PROF.Dr CHIU CHEN YU , "Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Güzel bir noktaya geldik.. Reyhanlı’ya   güzel bir eser  yaptığımızı Düşünüyorum. Türkiye'de örnek bir proje. Hazırlık safhası,  Reyhanlı bu konuda ihtiyaçlarının analizi ve Kültür  yardım  uyum  çalışmalarını  ortaya koymasıyla güzel bir proje oldu.  Reyhanlı vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel ihtiyaçlarına cevap verecek bir yapı.  Yakın zamanda hizmete girecek.  Reyhanlı 'nın  görkemini, derinliğini, ruhunu ve mimarisini yansıtacak bir eser oldu.  Umarız Reyhanlının Tarihi Aççanalarına Tarihi  Turistik yerlerine  Reyhanlı’nın geçmişine güzel bir vurgu olacak."

Ayrıca, merkezimizin, yapılacağı il ya da ilçenin nüfusu, kültürel, sosyal ve tarihi yapısı ve buna bağlı olarak ihtiyacı duyulan etkinliklerin nitelikleri belirleyici ölçütler  düşünülerek yapılmıştır.. Kültür merkezi yapılarında yer alan fonksiyonları, genel olarak şu başlıklar altında toplamak mümkündür:

- Ana Giriş - Fuayeler : Kültür merkezinin ana girişi ve kabul alanı olarak da kullanılan bu alanlarda danışma,  ve geçici sergileme birimleri yer almaktadır.

- Gösteri Mekânları : Gösteriler,  konferans ve konserleri düzenlemeye olanak sağlayan  alanlarımız kapasitesi, kullanıcı yoğunluğu düşünülerek belirlenen çok amaçlı  alanlarımız , kapsamaktadır.

- Sergileme Mekânları:  Geçici sergilemenin yapıldığı açık ya da kapalı alanlar, kalıcı sergileme için tasarlanan  Galeri bölümü (kent müzesi, resim-heykel müzesi ) ve bunlara ait servis mekânlarını (depo, arşiv vb.) içerir.

- Eğitim Mekânları: Yetişkinler ve çocuklar için kütüphane ve kütüphaneye ait mekânları (okuma salonları, süreli yayınlar salonu, arşiv, kitap deposu, idari ve teknik bölümler vb.) içermektedir.

- Atölyeler ve Çalışma Salonları: Sanatsal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği mekânlardır. Bu mekânlar, resim, heykel, seramik, el sanatları, fotoğrafçılık gibi etkinliklerin gerçekleştirildiği atölyeler ile bale, halk oyunları, müzik vb. çalışmaların yapıldığı salonlardır.

- Mutfak : Giriş holü ve fuayelerle ilişkili ve kolay ulaşılabilir olması istenen mekânlardır. Açık ve kapalı oturma alanları, mutfak,  gibi bölümleri içerir.

- Yönetim Mekânları: Kültür merkezinin işletmesi ve yönetimi için ayrılmış mekânlardır.

- Teknik Mekânlar: Kültür merkezi binasının tümüne hizmet veren ısı merkezi, havalandırma merkezi, trafo ve jeneratör bölümü, ana tablo odası, kompresör odası, elektronik kontrol merkezi, kapalı devre TV bölümü, yangın ve güvenlik merkezi, çamaşırhane, bakım, onarım ve tamir atölyeleri, teknisyen odaları ve depolardan oluşmaktadır.İlginizi Çekebilir