TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ KADINLARINDAN EL SANATLARI ESİNTİLERİ.
img

TAYVAN KÜLTÜR MERKEZİ KADINLARINDAN EL SANATLARI ESİNTİLERİ.

Reyhanlı ilçesinde bulunan, Tayvan Kültür Merkezi Uyum Çalışma kapsamında açılan kurslar sayesinde kadınlar hem üretiyor hem de  para kazanıyor.  Tayvan Kültür  Merkezi Yaşam Evi gibi kadınların hayatlarını değiştiriyor. Özellikle kurslara ilgi gösteren  ev hanımları çeşitli el sanatlarını öğrenip, ürettikleri ürünlerini maddi kazanca dönüştürüyor. Son dönemde en çok talep gören sosyal uyum  kursların başında ise 'Amigurumi örgü organik bebek' kursu geliyor.

İlkadım  olarak yakında açılacak olan Merkezde ki kurslar için düzenlenen  pamuk ipliği, tığ ve elyaf kullanarak örgü bebekler yapıyor. Amigurumi bebekler atkılar çantalar kitap ayraçları    Kadınlar örgü satışından elde ettikleri kazançla birlikte aile bütçesine katkı sağlıyor. Birçoğu hayatında ilk defa para kazanan kadınlar, bu sayede özgüvenlerinin arttığını söyleyerek verilen hizmet nedeniyle  Tayvan Kültür Merkezi  yetkililerine ve bu merkezi Hayata geçiren Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu’na teşekkür ettiklerini dile getirdiler.

"İlk defa örgü sayesinde para kazandım"

Ev hanımı olan kursiyer  Nesrin "Arkadaşlarım kursa gidiyordu. Bana da söylediler. Sonra kursa katılmaya başladım. Hocamızın desteğiyle amigurumi  örgüyü yapmayı  öğrendik. Bu kurs diğerlerine benzemiyordu. Yünleri de bize Merkez tedarik ediyor.  Bize Eğitim veriyor. Yaptığımız ürünü de geri alıyordu. Bizlere hiç bir külfeti yoktu. Onun içinde çok rahat para Kazandıkça da daha çok heveslendik. Hem maddi hem manevi açıdan çok güzel oldu. Ben ev hanımıydım. İlk defa bu  örgü  sayesinde para kazandım. Eve katkıda bulunmak çocuklarıma bir şeyler almak çok güzel bir his. Çok mutlu oluyoruz. Kursa ilk başladığımda bu kadar ilerleyeceğimi düşünmemiştim. Bu kurs sayesinde bir yandan da sosyalleşmiş oluyoruz.  Kursa gelirken Türkçe Kurslarını da devam ediyorum. bize bu imkanları sunduğu için" kendilerine ne kadar Teşekkür etsek azdır.

"Evde oturmaktansa yeni şeyler öğreniyoruz"

 Nesrin Suriye’den geldik. Çok zor bir süreç atlattık.   Genelde zamanını çoğunlukla evde geçirdiği kurs sayesinde daha çok sosyalleştiğini söyleyerek, "Ürettiğimiz El işleri zaman zaman düzenlenen  Aktiviteler yapıyorlar. Tayvanlı Kadınlarla görüşerek çok çeşitli bilgiler alıyoruz. Sürekli gittiğimiz güvenli bir yer. Bizim için çok güzel bir meşgale oldu. Evde oturmaktansa kursa geliyoruz, yeni şeyler öğreniyoruz, üretiyoruz" diye konuştu. Sosyal uyum kursunda hocalık yapan fatma  Hoca 

"Yoğun talep var"

Kursta eğitici olarak görev yapıyorum. Kursumuz başladığından  beri Çok yoğun bir talep var. Şu an üretimi için açtığımız kursta 60 öğrencimiz var.  Merkezimizin sunduğu bu avantajlı ortamda hanımlarımız bu imkanları en güzel şekilde değerlendirmeye çalışıyor. Öğrencilerimiz gönülleri rahat şekilde buraya gelip kurslara katılıyor. Yaptıkları  Elişleriyle evlerine bir kazanç da götürdükleri için ayrıca mutlu oluyorlar. Onların heyecanını gördükçe bizde çok mutlu oluyoruz" şeklinde konuştu.

"Özgüvenleri artıyor"

Uyum Kurslarla ilgili bilgi verenTayvan Kültür Merkezi Koordinatörü PROF.DR CHİU CHEN YU ise şunları söyledi:

"İstek ve talebe göre uygun olarak  uyum kursları belirliyoruz. Bu  uyum kurslarında  öğreniyorlar ardından yaptıkları ürünler ile aile bütçesine katkı sağlayabiliyorlar. Uyum Kursiyerlerimizin hem sosyalleşip hem de el sanatlarına katkı sağlamalarını sağlıyoruz.  Uyum Kursuna katılanlar arasında ev hanımlarımız oldukça Evde zaman geçirmek yerine burada kurslara katılıp bir şeyler öğrenmeyi tercih ediyorlar.  Uyum Kurslar sayesinde üretim yapan ve bundan para kazanan kadınların özgüvenleri de artmış oluyor. Kurslarımızı ücretsiz olarak düzenliyoruz. Kadınlarımız evlerinde boş vakit geçirmek yerine buraya gelip kurslarımıza katılabilirler."  Yakın Zamanda Kurslarımız Resmi olarak Açılacaktır. Bu yapılan Çalışmalar bir nebze numune Çalışmaları olacaktır. Örgü örmek; verdiğiniz emeklerin sonucunda sizlere işe yarar, sevgi dolu, sıcacık bir elişi sunan rahatlatıcı ve huzur verici bir yaratıcılık işidir.İlginizi Çekebilir