TİTUS TÜNELİ VE BEŞİKLİ MAĞARA

TİTUS TÜNELİ VE BEŞİKLİ MAĞARA

Roma İmparatoru Vespasian'ın emriyle yapımına başlanan ve dağdan gelen suların neden olduğu selin taşıdığı kum ve çakılların limanı doldurmasına engel olmak için bin esire yaptırıldığı biliniyor.

Bin 380 metre uzunluğu, 7 metre yüksekliği ve 6 metre genişliğiyle dikkatleri çeken ve esirlerin çekiç ve murç yardımıyla dağı oyarak şekillendirilmiştirElle yapılan dünyanın en büyük tüneli olarak biliniyor.

Titus tünelinin doğusunda, kentin Batı Nekropolü’nü oluşturan kayalarla oyulmuş mezar odaları ve lahitler bulunmaktadır.  Titus tünelinin girişinden 150 m doğusunda yer alan bu mimari yapısı ve sanat anlayışı açısından gösterişli bir yapıya sahiptir.

Dönemin soylu ailelerinden biri tarafından bu alanda 12 adet mezar bulunmaktadır.  Bunların en ünlü Beşikli Mağara olarak anılan ve bu bölgeye ismini veren beşikli mağarasıdır. Diğer mezarlar ise birbirinden duvarlarla ayrılmıştır. Bu taş mezarlar, sütunlar ve kemerlerin birbirine bağladığı bölümler halinde olup, yukarıdan aşağıya yine taş merdivenlerle inilmektedir. 

Samandağ İlçesine 5 kilometre uzaklıkta olan Titus Tüneli'ne Samandağ'dan hareket eden servislerle gidilebilir. Özel araçla gidenler yön tabelalarını takip ederek ulaşabilirler.