ST. SIMON MANASTIRI

ST. SIMON MANASTIRI

Hatay'ın Defne ile Samandağ ilçeleri sınırında Aknehir Mahallesi yakınlarındaki gözlerden ırak bir bölgede yaklaşık 480 rakımlı tepede 6. yüzyılda kurulan St. Simon Manastırı, kentin inanç turizminde önemli yer tutuyor.

St. Simone din eğitimini çok küçük yaşlarda almaya başlamış ve o tarihten sonra kendini tamamen tanrıya adayan küçük bir çocuktur. Çok ağır bir din eğitimi aldıktan sonra bu dağa gelip burada yaşamaya başladığı söylenir. Adı günden güne herkes tarafından duyulup ziyaretçi akınına uğramaya başlamıştır. Yaşının çok küçük olmasına rağmen hastalıklara şifa veriyor olması onu iyice yüceltmiş ve bu yüzden yaşadığı dağa mucizeler dağı adı verilmiştir. Kesme taşlarla ve kayaları oyarak yapılan bu manastırın haç şeklinde yapıldığı görülmektedir.

M.S. 6. yüzyılda yapılmış olan bu manastır Antakyalı St. Simon’un bir sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer olarak tanınmıştır. Türkiye İnanç Turizmi Haritasında yer alan manastır yerleşkesinde 3 kilise, bir vaftizhane, sekizgen bir avlu ile tam ortasında St. Simon’un bir sütunu bulunmaktadır. Çevresinde sarnıçlar, evler, mutfak, kiler gibi yapı kalıntıları mevcuttur. Simone buraya M.S. 541’de gelir ve 592 yılında ölür.