İSKENDERUN DÖNERİ

İSKENDERUN DÖNERİ

En başta ekmeği anlatmak gerekiyor, İskenderun Dönerinde ekmek öyle Türkiye’nin her yerinde rastlayabileceğiniz bir her hangi bir pide ekmeği değildir, şehir dışında işletme açan kişilerle yaptığımız sohbetlerde aynı ekmeği yapabilmenin mümkün olmadığını, süreklilik sağlamak için Hatay’dan fırıncı ustası getirttiklerini bile duymuştum. İskenderun döneri ince, ısıtıldığında ve sarıldığında parçalanmayan ve ısırıldığında sünmeden kopabilen leziz bir ekmek ile yapılır.


MALZEMELERİ:

1,5 gr Tavuk göğsü 1 adet kebap şişi 3 adet ince kebap, döner ekmeği

Tavuk Marine İçin: 1 kaşık yoğurt Bir kaşık domates salçası Bir kaşık biber salçası Bir adet orta boy soğanın suyu 3 dış sarımsağın suyu Bir çay bardağı sıvı yağ Tuz , karabiber , toz biber

Döner Sosu İçin: 4 kaşık domates salçası 4 su bardağı su Zeytinyağı Bir cay kaşığı şeker Tuz , karabiber İsteğe göre rendelenmiş sarımsak

Dönere Katılacak Malzeme : Bir adet küp küp doğranmış domates Yarim demet ince doğranmış maydanoz Bir adet orta boy soğan Ev yapımı mayonez (isteğe bağlı)


YAPLIŞI:

 1. İlk önce tavuk göğüslerini yatay şekilde ince ince kesiyoruz.
 2. Tavuk bitene kadar aynı işlemi yapıyoruz. Tavuğu marine etmek için gerekli malzemeleri;  yoğurt, salça, yağ, soğan ve sarımsak suyu, tuz, karabiber ve toz biberi geniş bir kapta karıştırıp üzerine yatay ve ince bir şekilde kestiğimiz tavuk göğüslerimizi ilave ediyoruz ve sosla tavuğu iyice harmanlıyoruz.
 3. Dinlenmesi için bir strec film ile üstünü kapatıp buzdolabında bir saat dinlendiriyoruz.
 4. Tavuğumuz dinlenirken, sosumuzu hazırlayalı.
 5. Domates salçası, suyu, zeytinyağını, tuzu, karabiberi ve şekeri sos tenceremize alıp ocağa alıyoruz kıvam almadığı için kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz.
 6. Dinlenen tavuk göğüslerini kebap şişine sırasıyla geçiriyoruz sıkı olacak aralarında aralık kalmadan diziyoruz. Daha Sonra önceden ısıttığımız döküm tavamızda tavuk dönerimizi pişirmeye başlıyoruz.
 7. Tavuğun her Tarifi yanı Dış yüzeyi iyice kavrulup pişince şişi bir kesme tahtasının üzerine dik olarak yerleştirip bıçak yardımı ile pişen kısmını ince ince kesiyoruz.
 8. Pişmemiş kısmı icin tekrar tavamıza alıp ayni işleme tavuk bitene kadar devam ediyoruz.
 9. Tavuk piştikten Sonra; dönerimiz için içine ekleyeceğimiz malzemeleri domates, maydanoz ve soğanı doğruyoruz.
 10. Bir adet Döner ekmeğimizi ortadan ikiye kesip ikisinin de üzerine biraz zeytinyağı ve toz biber karışımı yapıp sürüyoruz iyice yediriyoruz ekmeğimize.
 11. Ocakta kaynayan sosumuzdan da bir miktar ekmeğimize yedirip, ekmeği bir tavada dış kısmını ısıtıp biraz kızartıyoruz.
 12. Şimdi bütün malzemelerimiz hazır. Isıttığımız ekmeğimizi, iki parçayı üst üste koyup içine sırasıyla doğradığımız domates, maydanoz soğan, tavuk, ev yapımı mayonez ve döner sosumuzdan ekleyip dürüm şeklinde sarıyoruz.
 13. Hem sağlıklı hem de oldukça lezzetli bu tavuk döneri sizin de evinizde denemenizi tavsiye ederim. AFİYET OLSUN...